پویش ملی بومی سازی/ صدر فردا بومی سازی تجهیزات پایش شعله را رقم زد

شتاب دهنده دانش بنیان صدر فردا در راستای ماموریت خود در پویش ملی بومی سازی، ضمن شناسایی عارضه‌ها و نیازمندی های کارخانجات معدنی نسبت به رفع آن ها با بکارگیری پتانسیل فناوران نخبه اقدام می‌نماید که اینبار این شتاب دهنده دانش بنیان توانست فرآیند بومی سازی فتوسل را رقم بزند.

بنابر گزارش روابط عمومی شتاب دهنده دانش بنیان صدر فردا، این شتاب دهنده که ماموریت عارضه یابی و توانمندسازی شرکت های تابعه صدرتامین را در فهرست ماموریت های خود دارد، پس از شناسایی نیازمندی شرکت لعابیران به قطعه آشکارساز شعله (Flame Detector) عملیات بومی سازی آن را در دستور کار خود قرار داد. این شتاب دهنده پس از گذراندن مراحل مطالعاتی و شناسایی مشخصات فنی این قطعه پرکاربرد، اقدام به شناسایی فناوران توانمند و نخبه در سطح کشور نمود. پس از مراحل ارزیابی توانمندی و بررسی دانش فنی فناوران در این شتاب دهنده نهایتا یک شرکت فناور دانش بنیان در استان فارس برای تولید تجهیز یاد شده انتخاب گردید.

بنابر این گزارش شتاب دهنده دانش بنیان صدر فردا به منظور ایجاد آشنایی هر چه بیشتر با مشخصات تجهیزات فتوسول، نخبگان این شرکت دانش بنیان را به بازدید از کارخانه شرکت لعابیران دعوت کرد و  پس از بازدید از کارخانه، مذاکرات فنی بین کارشناسان شرکت لعابیران و شرکت فناور انجام شد که درنهایت طرفین برای انعقاد تفاهم نامه اعلام آمادگی نمودند و مقرر شد شرکت فناور نسبت به ساخت و نصب نمونه اولیه اقدام نماید و پس از طی یک دوره آزمایشی نتیجه اعلام تا برای انعقاد قرارداد اقدام گردد.

فتوسل تجهیزی است که می‌تواند وجود شعله و آتش را تشخیص دهد و نسبت به آن پاسخ مناسب دهد. پاسخ به شعله کشف شده بستگی به سیستم طراحی شده دارد و می‌تواند شامل اعلام خطر (آلارم)، غیرفعال سازی خط سوخت فعال سازی سیستم اطفاء حریق یا سایر عکس العمل ها باشد.

 فتوسل از جمله تجهیزات ایمنی صنعتی است که نه تنها مورد نیاز شرکت لعابیران می باشد، بلکه در بسیاری از  صنایعی که در آنها فرآیندهای تولیدی انجام می‌شود، برای جلوگیری از حوادث با صدور دستور به تجهیزات صنعتی به کار گرفته می‌شود

در گذشته تجهیزات فتوسل مورد نیاز شرکت لعابیران از کشور ایتالیا وارد میشد. با آغاز بومی سازی این تجهیز نه تنها از خروج ارز ممانعت می‌شود، بلکه نمونه داخلی آن 3 میلیون تومان از نمونه خارجی آن ارزانتر به دست مصرف کننده داخلی می رسد، گفتنی است در این فرآیند بومی سازی مشخصات فتوسل داخلی، بر اساس نیاز شرکت لعابیران به صورت سفارشی سازی شده انجام شده است، باتوجه به نیاز دائم شرکت لعابیران و دیگر کارخانجات صنعتی کشور، بومی سازی این تجهیز می تواند ایجاد فرصت شغلی برای فناوران نخبه کشور از خروج ارز جلوگیری نماید.

پایان خبر/