صدر فردا از طرح‌های موفق نوآورانه گزارش می‌دهد؛ بازسازی لیزری پره‌های توربین گازی از جنس سوپرآلیاژهای پایه نیکل/ پوشش 5درصدی نیاز بازار با خروجی موفق شتاب‌دهنده صدر فردا

 

با توجه به محدودیت‌های مواد اولیه و پیچیدگی‌های ساخت قطعات مورد استفاده در صنایع نیروگاهی، هوایی و پالایشگاهی، نیاز به توسعه تکنولوژی و تعمیر قطعات بیشتر از قبل احساس می‌شود، چراکه تحریم‌های بین‌المللی عمق چالش‌ها در این بخش را افزایش داده است.

به گزارش روابط عمومی صدر فردا؛ توربین‌های گازی بر اساس انرژی گازهای ناشی از احتراق کار می‌کند. کاربرد اصلی توربین‌های گازی بیشتر در صنایع نیروگاهی، هوایی و پالایشگاهی است. در سال‌های اخیر پیشرفت چشمگیری در فناوری موتورهای توربین گازی رخ داده است که روزبه‌روز پرکاربردتر می‌شود اما با توجه به دمای بالای کاری و تنش موجود در بخش داغ توربین‌های گازی، نرخ تخریب و آسیب‌دیدگی قطعاتی از قبیل پره‌های متحرک و ثابت در حین کارکرد افزایش می‌یابد. یکی از نقاطی که دمای بالایی را در حین کار تجربه می‌کند، نوک پره‌های متحرک توربین است که با توجه به هزینه‌های تولید بالای این قطعات، جایگزینی این قطعات به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست. به همین منظور یکی از راه حل‌های موجود جهت افزایش کارایی این قطعات و افزایش طول عمر،  تعمیر و نوسازی آنها با جوش لیزر است.

فناوری پیشرفته لیزر یکی از روش‌های بازسازی سطحی است که به دلیل دقت بالای رسوب مواد، قابلیت کنترل بالا و از راه دور، تنش‌های مکانیکی و حرارتی پایین در قطعه توانسته نقش بسیار مهمی در برخی از صنایع از جمله صنایع نظامی و هوایی ایفا کند.

طرح بازسازی لیزری پره‌های توربین گازی از جنس سوپرآلیاژهای پایه نیکل با استفاده از تکنولوژی لیزر در دستور کار شتاب‌دهنده صدر فردا قرار گرفت که ظرفیت بازسازی سالانه 227ست پره و اشتغالزایی مستقیم برای 25 نفر را دارد. این طرح می‌تواند بسیاری از پره‌های آسیب دیده را به چرخه سرویس باز ‌گرداند که به دلیل تحریم‌ها  قابلیت جایگزینی و ارسال آنها به خارج از کشور جهت بازسازی وجود نداشته است.

این گزارش می‌افزاید، با توجه به حجم تجهیزات مورد استفاده در صنایع هدف و عمر کاری قطعات، نزدیک به ۲40۰ ست پره در شرکت‌های هوایی، ۸۰۰ ست پره در شرکت‌های نفت و گاز و ۱200 پره در شرکت‌های نیروگاهی نیازمند بازسازی است. لازم به ذکر است نرخ بازگشت سرمایه (IRR) این طرح 57درصد است. همچنین این طرح می‌تواند اشتغالزایی مستقیم برای 25 نفر به همراه داشته باشد.

طرح بازسازی لیزری پره‌های توربین گازی از جنس سوپرآلیاژهای پایه نیکل یکی از خروجی‌های موفق شتاب‌دهنده صدر فردا است که می‌تواند ۵ درصد از نیاز بازار مذکور را پوشش دهد.

شتاب‌دهنده صدر فردا اولین شتاب‌دهنده تخصصی معدن و صنایع معدنی، متالورژی و مواد پیشرفته با اتخاذ رویکردهای نوین در توسعه فناوری، پذیرش و شتابدهی فرصت‌های کسب‌وکاری در بخش معدن وصنایع معدنی، زمینه‌ خلق ارزش پایدار را برای سهامداران خود به وجود می‌آورد و همزمان با نقش آفرینی در زیست بوم نوآوری کشور نقش برجسته‌ای در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان کشور دارد.

 


چاپ